Kanal Tedavisi

Endodontist, iltihaplı veya enfekte pulpayı çıkarır, kök kanalının içini dikkatlice temizler ve şekillendirir, ardından boşluğu doldurur ve kapatır.

Randevunuzu Planlayın

  Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kök kanalının içindeki yumuşak doku olan pulpa iltihaplandığında veya enfekte olduğunda endodontik tedavi gereklidir. Enflamasyon veya enfeksiyon derin çürük dişte tekrarlanan diş prosedürleri veya dişte çatlaklara neden olabilir. Ek olarak dişin yaralanması, dişte görünür talaş veya çatlak olmasa bile pulpa hasarına neden olabilir. Pulpa iltihabı veya enfeksiyonu tedavi edilmezse ağrıya veya apseye neden olabilir.

  Endodontist, iltihaplı veya enfekte pulpayı çıkarır, kök kanalının içini dikkatlice temizler ve şekillendirir, ardından boşluğu doldurur ve kapatır. Daha sonra, diş hekimi korumak ve tam işlevini yerine getirmek için dişe bir taç veya başka bir restorasyon yapacak. Restorasyondan sonra diş diğer dişler gibi işlevine devam eder.

  Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Çoğu kanal tedavisi 1 ila 2 randevu süresinde tamamlanabilir. İlk randevu, enfekte pulpanın çıkarıldığı prosedürdür. İkinci (gerek görülürse üçüncü) randevu, enfeksiyonları önlemek için kök kanalının temizlenmesi ve bir kuron veya başka bir dolgu ile doldurulmasıdır. Her randevu yaklaşık 90 dakika sürer.

  Kanal Tedavisi Avantajları Nelerdir?

  • Diş kaybını önler,
  • Diğer dişlerin enfeksiyonunu önler,
  • Diş estetiğini artırır,
  • Çene kemiği dejenerasyonunu önler,
  • Ağız ve genel sağlığı artırır,
  • Ağrısızdır.

  Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Dişe veya çeneye darbe alınan durumlarda,
  • Çürüklerin neden olduğu fiziksel tahrişlerde,
  • İlerlemiş diş eti hastalıklarında,
  • Boşluk bırakılan dolgu ve protez yapıları sonucunda,
  • Yanlış uygulanan ortodontik tedaviler sonucunda.

  Kanal Tedavisi Hakkında
  Sıkça Sorulan Sorular

  Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Dişin durumuna bağlı olarak kanal tedavisi 1 ya da 2 seansta yapılabilir. Enfekte olmuş bir diş için, enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırıldığından emin olmak için birkaç seans gerekebilir. Komplike olmayan bir kanal tedavisi genellikle tek seansta tamamlanır.

  Kanal Tedavisi Yapılmış Diş Ağrır mı?

  Kanal tedavisi sırasında dişin sinirleri alınmaktadır. Bu yüzden kanal tedavisi görmüş bir diş, dış uyaranlardan etkilenmemektedir. Tedavi sonrasında ilk birkaç hafta hafif ağrı veya çiğnemede hassasiyet olabilir çünkü dişin de vücudumuzdaki her doku gibi iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır.

  Ağrım Geçmezse Ne Yapmalıyım?

  İlerleyen zamanlarda hala ağrı devam ediyorsa kanal dolgusu eksik veya yetersiz yapılmış olabilir, bu durumda genellikle ‘retreatment’ adı verilen, kanal dolgusunun sökülerek, kök kanalının temizlenip, yeniden doldurulması işlemi uygulanır. Eğer bu tedaviden de sonuç alınamamışsa “kök ucu rezeksiyonu” adı verilen cerrahi yöntemle diş tedavi edilebilir.

  Kanal Tedavisi Sonrası Dişimin Restorasyonu Nasıl Yapılabilir?

  Kanal tedavisi görmüş diş ön dişlerden biri ise ya da küçük miktarda madde kaybı varsa diş dolgu ile yeniden yapılandırılabilir. Ancak arka dişlerde genellikle kurona ihtiyaç duyulur. Bazı dişlerin kuron yapılmadan önce desteklenebilmesi için bir alt yapıya ihtiyaçları vardır. Bu alt yapıya “core” adı verilir. Bu alt yapının yerinde tutulabilmesi için de “post” kullanılır. Kök kanallarındaki dolgu materyalinin bir kısmı uzaklaştırılarak post için yer hazırlanmalıdır.

  Kanal Tedavisi Yapılmadan Önce Antibiyotik Kullanmam Gerekiyor mu?

  Hastanın genel bir sağlık probleminin olmadığı durumlarda, kanal tedavisi yapılmadan önce hastanın antibiyotik kullanmasına gerek yoktur. Ancak hastanın bilinen bir kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı veya immünsupresif ilaç kullanımının olduğu durumlarda, tedavi öncesinde antibiyotik kullanılması gerekebilir.

  Hayatınızdaki büyük değişimi başlatmanın zamanı geldi. Uzmanlara güvenin ve hayatınızı değiştirin.

  BİZİ SEÇMENİZ İÇİN NEDENLER

  Neden Health Park Tourism?

  TÜRSAB Üyesi

  Çoğu Avrupa'dan Türkiye'ye olmak üzere dünyanın her yerinden uluslararası hasta organizasyonları düzenleyen Health Park Tourism, 13839 kodlu TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) üyeliğine ve Sağlık Bakanlığı Akreditasyonuna (AK-0452) sahiptir.

  VIP Standartları

  Health Park Tourism misafirlerini havaalanından concierge ekibi ile karşılıyor ve VIP araçlarla uluslararası hizmet veren otellerine transfer etmektedir. Tedavi süreci boyunca 7/24 ulaşılabilir kişisel danışman ve transferleri gerçekleştirmektedir.
  7/24 Ulaşılabilir Ekip
  Health Park Tourism misafirlerinin yabancı bir ülkede dil engellerini önlemek, en iyi şekilde anlamak ve yardımcı olmak için 7/24 erişilebilen videolu görüşme, rehber ve personel desteği sunmaktadır.

  Ücretsiz Danışmanlık

  Tedavi öncesinde ücretsiz görüntülü danışmanlık ve tedavi bitiminden itibaren sınırsız bir şekilde düzenli takip ve destek hizmeti sunmaktadır.

  TEDAVİLER İÇİN

  Anlaşmalı Sağlık Tesislerimiz

  Yalnızca prestijli uluslararası akreditasyonlar ve sertifikalar almış güvenilir hastaneler ve doğrulanmış kliniklerle çalışıyoruz.

  Florya Medical Park

  Orident Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

  Bahçeşehir Liv Hospital

  Hayatınızdaki büyük değişimi başlatmanın zamanı geldi. Uzmanlara güvenin ve hayatınızı değiştirin.

  SİZE ÖZEL HİZMETLERİMİZ

  Neden Biz

  Uçuşunuzu sizin için planlıyoruz

  Dilerseniz uçak biletinizi tedaviye uygun tarihler aralığında sizin için satın alıyoruz.

  Havaalanı transferinizi sağlayalım

  Havaalanı, otel ve kliniğimiz arasındaki yolculuğunuzu profesyonel ekibimizle üstleniyoruz.

  En iyi otel konaklama hizmeti

  Çözüm ortağı olarak tercih ettiğimiz en güzel otellerimizden birinde konaklamanızı gerçekleştiriyoruz.

  Size uygun tedaviyi alın

  Kişisel temsilciniz sizi, doktorunuz ve size uygun olan tedavi hakkında bilgilendirecek bu sayede istediğiniz görünüşe güvenle sahip olacaksınız.

  İstanbul'un tadını çıkarın!

  Tedavi sonrası ihtiyacınız olan İstanbul turunun keyfini çıkarın.

  İrtibatta kalalım

  Tedaviniz sonrasında sınırsız danışmanlık hizmeti hakkına sahip olacaksınız.

  Hayatınızdaki büyük değişimi başlatmanın zamanı geldi. Uzmanlara güvenin ve hayatınızı değiştirin.

  Sertifikalar

  Hemen İletişime Geçin

  Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.