Jinekomasti

Jinekomasti, seks hormonları testosteron ve östrojen arasındaki dengesizlikten kaynaklanabilir. Östrojen meme dokusunun büyümesine neden olur.

Randevunuzu Planlayın

Jinekomastinin Nedeni Nedir?

Hormon Dengesizliği

Jinekomasti, seks hormonları testosteron ve östrojen arasındaki dengesizlikten kaynaklanabilir. Östrojen meme dokusunun büyümesine neden olur. Erkeklerin hepsi östrojen üretmektedir fakat genellikle östrojenin meme dokusunun büyümesine neden olmasını engelleyen çok daha yüksek testosteron seviyelerine sahiptirler. Vücuttaki hormonların dengesi değişirse, bu bir erkeğin göğüslerinin büyümesine sebep olabilir.

Obezite

Çok kilolu olmak jinekomastinin en bilindik nedenlerinden biridir. Aşırı kilolu olmanın östrojen düzeylerini arttırması ve bu da meme dokusunun büyümesine sebep olur. Kişinin fazla kilosu varsa, meme dokusunu büyütebilecek daha fazla yağa sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Ergenlik

Ergenlik döneminde erkeklerin hormon seviyeleri değişebilmektedir. Testosteron seviyesi düşerse östrojen meme dokusunun büyümesine neden olabilir. Ergenlik çağındaki jinekomasti genellikle erkekler yaşlandıkça ve hormon seviyeleri daha stabil hale geldikçe düzelir.

Yaşlılık

Erkekler yaşlandıkça daha az testosteron üretirler. Hormon seviyelerindeki değişiklikler meme dokusu büyümesine neden olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anestezi

Cerrahi işlemler sırasında ilaçlar verilir. Farklı anestezi seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar intravenöz sedasyon ve genel anestezidir. Doktor, hasta için en doğru seçeneği önerecektir.

Liposuction Tekniği

Jinekomastinin esas olarak aşırı yağ dokusunun sonucu olduğu durumlarda, fazlalığı gidermek için kontrollü bir hareketle birkaç küçük kesiden ince, içi boş bir tüp olan bir kanülün sokulmasını gerektiren liposuction teknikleri kullanılabilir. Duruma en uygun teknik, ameliyattan önce tanımlanacaktır.

Eksizyon tekniği

Jinekomastiyi yeniden boyutlandırmak için glandüler meme dokusu veya fazla derinin çıkarılması gereken durumlarda eksizyon teknikleri önerilir. Areola küçültülecekse veya meme başı daha doğal kontura yeniden yerleştirilecekse de eksizyon gereklidir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Hangi tekniğin kullanıldığına, yaşınıza ve kişisel tıbbi profilinize bağlı olarak iyileşme süreci değişebilir.

Hızlı ve başarılı bir iyileşme elde etmek için yapmanız gereken 4 şey vardır:

1. Bol Bol Dinlenin

Vücudunuzun iyileşmesinin zamana ihtiyacı olduğu için ameliyattan sonra birkaç hafta dinlenilmesi gerekmektedir. Kullanılan anesteziler, ağrı kesiciler ve antienflamatuvarlar biraz yorgun hissetmeye neden olabilir, bu nedenle bol bol dinilmesi gerekmektedir.

2. Sağlıklı Beslenin ve Susuz Kalmayın

Meyve, sebze ve protein açısından zengin, sağlıklı ve dengeli bir diyet jinekomasti ameliyatından sonra toparlanmada yardımcı olacaktır. Vücudun bu süre zarfında bol miktarda hidrasyona, liflere, vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır, ayrıca düzenli beslenmek kan proteini ve besin alımını korur.

3. Kesiklerinize Dikkat Edin

Ameliyat sonrası talimatları izleyerek insizyonları nazikçe temizleyerek plastik cerrahın veya hemşirenin belirttiği şekilde pansuman veya bandajları değiştirilmesi gerekir.

4. Orta Düzeyde, Düşük Etkili Egzersizin Keyfini Çıkarın

Jinekomasti ameliyatından sonra 6 ila 8 hafta boyunca ağırlık kaldırmak, tenis oynamak veya ağır eşyaları hareket ettirmek gibi yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir. Dışarıda veya koşu bandında yavaş yavaş yürüyüşe çıkmak gibi günlük düşük etkili aktivitelere odaklanmak hastanın sağlığı açısından daha olumludur.

Jinekomasti Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Göğüsler elle muayene edilir. Memenin içinde fındık büyüklüğünde meme dokusu fark edilebilir. Bu semptomlar, cerrahın tedavi planı yapmasına olanak sağlayacak bir ultrasonografi ile doğrulanmalıdır.

Kaç Çeşit Jinekomasti Vardır?

Lipomatöz jinekomastide yağ dokusu büyüyerek ciltte sarkma oluştururken glandüler jinekomastide sadece meme dokusu büyür. Karışık jinekomasti, hem lipomatöz hem de glandüler lezyonların görüldüğü yerdir.

Jinekomastiden Sonra Göğsüm Tekrar Büyüyebilir mi?

Eğer kanser, hormonal bozukluk gibi tıbbi bir rahatsızlık yoksa meme dokusunun büyük bir kısmı alındığı için meme büyümez.

Jinekomasti Sonrası İz Kalır mı?

Ameliyat sadece liposuction ile yapılırsa iz kalmaz. Cerrahın meme ucunun altında küçük bir kesi yapması gerekiyorsa, fark edilmesi çok zor olan milimetrik bir iz olacaktır.

Jinekomasti Ameliyatı İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

17 veya 18 yaşında ergenlik sona erdiğinde yapılabilir. 18 Yaşından küçük hastalara önerilmez.

Operasyon Sonrası Sosyal Yaşantıma Ne Zaman Dönebilirim?

Ufak bir kesi ile jinekomasti operasyonu yapılmaktadır. Bu sebeple sosyal yaşantınıza dönmeniz operasyondan 1 gün sonradır.

Hayatınızdaki büyük değişimi başlatmanın zamanı geldi. Uzmanlara güvenin ve hayatınızı değiştirin.

BİZİ SEÇMENİZ İÇİN NEDENLER

Neden Health Park Tourism?

TÜRSAB Üyesi

Çoğu Avrupa'dan Türkiye'ye olmak üzere dünyanın her yerinden uluslararası hasta organizasyonları düzenleyen Health Park Tourism, 13839 kodlu TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) üyeliğine ve Sağlık Bakanlığı Akreditasyonuna (AK-0452) sahiptir.

VIP Standartları

Health Park Tourism misafirlerini havaalanından concierge ekibi ile karşılıyor ve VIP araçlarla uluslararası hizmet veren otellerine transfer etmektedir. Tedavi süreci boyunca 7/24 ulaşılabilir kişisel danışman ve transferleri gerçekleştirmektedir.
7/24 Ulaşılabilir Ekip
Health Park Tourism misafirlerinin yabancı bir ülkede dil engellerini önlemek, en iyi şekilde anlamak ve yardımcı olmak için 7/24 erişilebilen videolu görüşme, rehber ve personel desteği sunmaktadır.

Ücretsiz Danışmanlık

Tedavi öncesinde ücretsiz görüntülü danışmanlık ve tedavi bitiminden itibaren sınırsız bir şekilde düzenli takip ve destek hizmeti sunmaktadır.

TEDAVİLER İÇİN

Anlaşmalı Sağlık Tesislerimiz

Yalnızca prestijli uluslararası akreditasyonlar ve sertifikalar almış güvenilir hastaneler ve doğrulanmış kliniklerle çalışıyoruz.

Florya Medical Park

Orident Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Bahçeşehir Liv Hospital

Hayatınızdaki büyük değişimi başlatmanın zamanı geldi. Uzmanlara güvenin ve hayatınızı değiştirin.

SİZE ÖZEL HİZMETLERİMİZ

Neden Biz

Uçuşunuzu sizin için planlıyoruz

Dilerseniz uçak biletinizi tedaviye uygun tarihler aralığında sizin için satın alıyoruz.

Havaalanı transferinizi sağlayalım

Havaalanı, otel ve kliniğimiz arasındaki yolculuğunuzu profesyonel ekibimizle üstleniyoruz.

En iyi otel konaklama hizmeti

Çözüm ortağı olarak tercih ettiğimiz en güzel otellerimizden birinde konaklamanızı gerçekleştiriyoruz.

Size uygun tedaviyi alın

Kişisel temsilciniz sizi, doktorunuz ve size uygun olan tedavi hakkında bilgilendirecek bu sayede istediğiniz görünüşe güvenle sahip olacaksınız.

İstanbul'un tadını çıkarın!

Tedavi sonrası ihtiyacınız olan İstanbul turunun keyfini çıkarın.

İrtibatta kalalım

Tedaviniz sonrasında sınırsız danışmanlık hizmeti hakkına sahip olacaksınız.

Hayatınızdaki büyük değişimi başlatmanın zamanı geldi. Uzmanlara güvenin ve hayatınızı değiştirin.

Sertifikalar

Hemen İletişime Geçin

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.